Brak akceptacji siebie i presja bycia chudym nie oszczędza nikogo.

A ciśnienie na bycie idealnym jest jeszcze wyższe na szczycie.

Tych 9 sławnych ludzi z zaburzeniami odżywiania to nie wyjątek. Jest ich znacznie więcej, na szczęście coraz więcej się o tym mówi.

Tym artykułem chcę wywołać dyskusję i delikatnie zszokować was drodzy czytelnicy. Tak długo promuje się nierealne ideały piękna, że trudno znaleść osoby, których to nie dotknęło. Cierpią sławni, bogaci i uwielbiani. Ale cierpią też dzieci. Zadbajmy by młode pokolenie było wolne od wirusa jakim jest kultura diet.

1. Jane Fonda – bulimia

Jane Fonda – bulimia
fot.: Georges Biard, Wikipedia

„Nauczono mnie myślenia, że jeśli chcę być kochana, muszę być szczupła i ładna. To prowadzi do wielu problemów.”

Fonda od najmłodszych lat słyszała od swojego ojca Henry’ego Fondy, że musi utrzymywać pewien obraz ciała. Ta idea zamieniła się z czasem w bulimię. Walkę z chorobą toczyła przez dziesięciolecia.

“Nie byłam zbyt szczęśliwa, powiedziałabym od okresu dojrzewania do pięćdziesiątki. Byłam już po czterdziestce, i jeśli cierpisz na bulimię, im jesteś starsza tym jest to trudniejsze. Powrót do zdrowia po walce trwa dłużej. Miałam karierę, wygrywałam nagrody, wspierałam organizacje non-profit, miałam rodzinę. Musiałam dokonać wyboru: żyję lub umieram.”

2. Sam Smith – obsesyjne odchudzanie

Sam Smith – obsesyjne odchudzanie
fot.: © pitpony.photography, Wikipedia

“Mam teraz 26 lat. I kiedy chodzi o pieniądze i sukces czuję się jak 40-latek. Jeśli chodzi o moje romantyczne życie i osobistą relację z moim ciałem i głową, czuję się jak zmieszany 16-latek […] Waga to jedyne źródło smutku w moim życiu. Dosłownie wszystko, z powodu czego kiedykolwiek byłem smutny, to moja waga. Walczę z tym codziennie.”

„Muszę nieustannie ćwiczyć się by oglądać odpowiednie filmy, nie patrzeć na konkretne reklamy i nie myśleć, że tak właśnie powinien wyglądać mój brzuch. To jest coś, z czym walczę na co dzień. Problemy z obrazem ciała są czymś, o czym mężczyźni powinni mówić częściej”

3. Elton Jon – bulimia

Elton Jon – bulimia
fot.: David Shankbone, Wikipedia

Elton John zmagał się z bulimią przez 16 lat. Oprócz tego cierpiał na zaburzenie odżywiania polegające na ciągłym żuciu i wypluwaniu jedzenia.

“Byłem też bulimikiem, więc nie jadłem przez trzy dni, a potem zjadałem sześć kanapek z bekonem i kubeł lodów i wymiotowałem.”

4. Lady Gaga – bulimia, anoreksja

4. Lady Gaga – bulimia, anoreksja
fot.: Wikipedia

Artystka zmagała się z bulimią i anoreksją od 15 roku życia.

“Moja utrata masy ciała od czasu, gdy byłem dzieckiem, dręczyła mnie. Żadna pomoc nigdy nie uleczyła mojego bólu. W szkole średniej wymiotowałam cały czas. Chciałam być małą chudą baletnicą, ale byłam zmysłową małą włoską dziewczyną, której ojciec co noc miał na stole pulpeciki.”

“Do wszystkich dziewczyn, które myślą że są brzydkie bo nie są rozmiaru 0, ty jesteś piękna. To społeczeństwo jest brzydkie”

5. Księżna Diana – bulimia

Księżna Diana – bulimia
fot.: John Mathew Smith, Wikipedia

Księżna przez całe życie utrzymywała ścisłą dietę, miała od tego osobistego kucharza. Kiedy w trakcie rodzinnego posiłku jej synowie zajadali się smażonym kurczakiem i pieczonymi ziemniakami, księżnej serwowano wersję przygotowaną na parze.

Diana przyznała publicznie, że prowadziła ciągłą wojnę ze swoją wagą. Przez wiele lat chorowała na bulimię.

“Nie lubiłam się, ponieważ nie mogłam poradzić sobie z presją. Miałam bulimię przez wiele lat i to jest jak tajemna choroba… To powtarzalny wzór, który jest bardzo destrukcyjny dla ciebie”

6. Demi Lovato – bulimia, anoreksja

Demi Lovato – bulimia, anoreksja
fot.: Frank Schwichtenberg, Wikipedia

„Miałam około 12 lub 13 lat, kiedy rozwinęły się moje zaburzenia, i wtedy nikt publicznie nie mówił o problemach z ciałem. Czuję, że gdyby ktoś przyznał, że ma problem wtedy ja nie musiałabym iść tą drogą”

„Obraz ciała, co chciałbym zjeść, co życzyłabym sobie zjeść później, co żałuje że zjadłam, wiesz, to jest po prostu stałe. Zazdroszczę ludziom, którzy nie zmagają się z zaburzeniami odżywiania, ponieważ myślę, że moje życie mogło być o wiele łatwiejsze ”.

7. Diane Keaton – bulimia

Diane Keaton – bulimia
fot.: Ruven Afanador, Wikipedia

Choroba tej aktorki wpłynęła nie tylko na jej wagę. Keaton toczyła tak poważną walkę z bulimią, że wymioty zniszczyły jej zęby.

Keaton potrafiła skonsumować 20 000 kalorii dziennie by zaraz później wszystko zwrócić. Wszystko zaczęło się kiedy w 1968 roku nakazano jej schudnąć 5kg do musicalu Hair na Broadwayu. Piekło trwało 5 lat.

„To było okropne. Oczywiście był to najniższy punkt w moim życiu… Byłam grubym człowiekiem, byłam otyłym człowiekiem, który w jakiś sposób oszukał mnie i zdołał się ukryć. Jedyne, co robiłam, to karmiłam mój głód, więc jestem uzależniona. To prawda. Jestem uzależniona w trakcie leczenia, zawsze będę uzależniona.“

8. Kesha – obsesyjne odchudzanie

Kesha – obsesyjne odchudzanie
fot.: Mingle Media TV, Wikipedia

“Zawsze starałam się być promotorem kochania siebie, ale coraz trudniej było mi robić to osobiście. Czułam, że częścią mojej pracy było być tak chudym, jak to tylko możliwe, a żeby to się stało, męczyłam moje ciało.”

“Znalazłam się w ciemnym miejscu. Było w nim wiele niejedzenia – i zaczęłam myśleć, że bycie głodnym aż do granicy omdlenia było czymś pozytywnym. Im bardziej było ze mną źle, tym więcej pozytywnych opinii otrzymywałam. Wewnątrz byłam naprawdę nieszczęśliwa, ale na zewnątrz ludzie reagowali tak: „Wow, wyglądasz świetnie”.

9. Kate Winslet – obsesyjne odchudzanie

Kate Winslet – obsesyjne odchudzanie
fot.: Wikipedia

„Kiedy miałem 15 lat, ważyłam prawie 90kg. Czułam się niekomfortowo i byłam skrępowana. Wiedziałem, że chcę być aktorką ale byłam wielka. Przez rok schudłam do 63kg. Potem uzależniłam się od utraty wagi i poszłam za daleko. Nigdy nie byłam anorektyczką ani bulimiczką. Przeszłam okres trzech miesięcy eksperymentowania z przeczyszczaniem, który był absolutnie okropny. Na szczęście byłam wystarczająco silna, by móc powiedzieć sobie: „Co robisz? Jesteś naprawdę naprawdę głodna. Te rzeczy są dla mnie bardzo ważne, ponieważ byłam tam i wiem, jakie to jest błędne koło.”