Co wiemy o jedzeniu emocjonalnym?
Co to takiego jest to całe jedzenie emocjonalne?
Czy jest to wypicie gorącej czekolady kiedy dopada smutek, zjadanie kubełka lodów przed telewizorem, oglądając komedię romantyczną czy może przeszukiwanie szafek w niedziele z nerwów co się stanie w poniedziałek w pracy.
Jedzenie pod wpływem emocji jest częścią naszego życia. Pomaga się uspokoić, świetnie sprawdza się przy świętowaniu. W moim przypadku genialnie zabija nudę i łagodzi niepokój. Nie byłoby z tym problemu, gdybyśmy nie odczuwali skutków w naszych ciałach. Oczywiście na dłuższą metę, bo nic, co zdarza się okazjonalnie takich skutków nie wywoła. Wielu ludzi faktycznie nigdy tego nie odczuwa. Ale jeśli masz tak jak ja, i twoje ciało zaczyna wysyłać niepokojące sygnały po dłuższym okresie jedzenia pod wpływem emocji – możesz odczuwać niepokój.
Czytaj również: O pustce w sercu i jedzeniu
Tak było ze mną kiedy wzięłam na siebie projekt, który mnie przeciążył. Czułam frustrację, napięcie i … znudzenie. Zaczęłam więc jeść. To typowy dla mnie scenariusz. Jem, kiedy nie wiem co ze sobą zrobić, albo kiedy mam dużo zadań ale brak planu. Wtedy nie mogę się wziąć w garść i też jem. W końcu robię się ospała, tracę energię i czuję się jakbym postarzała się o kilka lat w krótkim czasie. Moje ciało nie zamienia dodatkowego jedzenia (kiedy jem bez głodu) w energię tylko w zapasy. Zmieniam się charakterem w niedźwiedzia co zapada w sen zimowy.
To nie ma związku z głodem ani z tym, że ciastka są smaczne. W takich sytuacjach jedzenie nie jest przyjemne. Jemy wtedy na automacie, bez głodu, żeby czymś zająć ręce. Największą radość z jedzenia czerpiemy przy umiarkowanym głodzie.
Kiepskie rady z internetu na temat jedzenia emocjonalnego
Jeszcze do niedawna funkcjonowały 2 główne rady dla osób, którym jedzenie pod wpływem emocji wymyka się spod kontroli. Kilka przykładów z popularnej książki:
- nie trzymaj smacznego jedzenia w domu żeby nie zepsuć diety (jakby to kogoś powstrzymało przed jedzeniem! i ciekawe, że jedzenie emocjonalne tak często towarzyszy diecie – więcej o tym na webinarze – kliknij)
- nie rób zapasów (i nie czuj się bezpiecznie!)
- odwróć uwagę, zajmij się czymś innym (ale skoro ja decyduję się jeść to najprawdopodobniej nie mam siły, żeby z tym walczyć w tym momencie)
- jedz na małych talerzach
- zapchaj się warzywami
- pij kawę bez dodatkowych kcal
- zastępuj śmietanę jogurtem
- zamawiaj sałatki bez sosu
- na imprezy chodź najedzony
- kontroluj kalorie w posiłku
- żuj gumę…
To smutne wskazówki bo one świadczą o tym, że osoba która ma je stosować nie miała szansy się nauczyć swojego ciała, nie mogła zaufać sobie i… ciągle jest zmuszana do kontroli wagi. A to od tego trzeba zacząć. Nie mamy zamykać się w klatce reguł, wytycznych, obowiązków.
To wszystko nie wystarcza i mało kiedy pomaga na dłuższą metę.
Weź udział w webinarze – Zrozum Jedzenie Emocjonalne
W tym webinarze omówimy dla ciebie kompleksowe, holistyczne podejście do zajadania emocji.
- Potrzebujesz czegoś więcej niż unikanie zapasów jedzenia (to strzał w kolano) i odciągania uwagi.
- Zrozum skąd się to wszystko bierze.
- Zadbaj o swoje ciało i głowę by nie były tak bardzo podatne na jedzenie pod wpływem emocji.
- Usuń problem u źródła.
- Naucz się jak sobie radzić w kryzysach.
Naucz się jeść intuicyjnie
Powiem to, co ciągle powtarzam. Naucz się jeść intuicyjnie a zobaczysz, że problem z jedzeniem emocjonalnym się mocno wyciszy. Jeżeli zyskasz świadomość swojego ciała, nauczysz się karmić siebie regularnie, zbudujesz dobrą relację z jedzeniem, wtedy jedzenie emocjonalne stanie się łatwiejsze do ogarnięcia. Będzie ci łatwiej odróźnić głód fizyczny od emocjonalnego i nie będziesz musieć z tym tak mocno walczyć. Dzięki samoświadomości, po zjedzeniu czegoś na poprawę humoru, możliwe, że stracisz apetyt na kolację (to bardzo często się zdarza). Możliwe, że jeśli zauważysz, że nadal jesz więcej z powodu emocji i poczujesz się bardzo niekomfortowo, wtedy chętnie sięgniesz po terapię.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Dołącz do LETNIEJ AKADEMII i weź udział w webinarze.
Co omówimy na webinarze?
- Fizjologia i instynkt
- Stres i napięcie
- Uważnożć w jedzeniu
- Kiedy czuję jem
- Jem by nie czuć
- Środowisko (wychowanie, otoczenie)
- Emocje w ciele
- Potrzeby
- Funkcje jedzenia
- Metody pracy
Dla kogo jest skierowany ten webinar?
? dla osób, które często jedzą pod wpływem emocji, stresu, nudy i czują, że zaczyna to być problematyczne
? dla specjalistów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat jedzenia pod wpływem emocji
? dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć jak działa ludzka psychika by świadomie pomagać swoim bliskim czy wyposażyć swoje dzieci w umiejętność rozumienia emocji
Zostaw komentarz