Czy Jedzenie Intuicyjne odchudza?

Jeżeli ktoś obiecuje ci, że schudniesz dzięki jedzeniu opartemu o intuicję to uciekaj w te pędy. Różne rzeczy przypisuje się odżywianiu intuicyjnemu, często bardzo nadinterpretuje się to, co można dzięki niemu osiągnąć. Często wkłada się też w moje usta rzeczy, których nie powiedziałam. Dzisiaj pomówmy o odchudzaniu.

Nie mam doktoratu z odchudzania a jedynie podyplomówkę z psychodietetyki i kilka kursów z dietetyki. Nie jestem ekspertem od zrzucania wagi ani od psychologii. Ale mam na tyle oleju w głowie i doświadczenia żeby jasno powiedzieć – Jedzenie Intuicyjne to nie jest program na odchudzanie. Koniec. Jeśli to cię nie satysfakcjonuje to nie czytaj dalej.

Jedzenie Intuicyjne jest programem który uczy:

  • jak odżywiać się w oparciu o własną intuicję,
  • jak jeść świadomie
  • jak cieszyć się jedzeniem
  • jak odczytywać sygnały swojego ciała i jak na nie reagować
  • jak wykorzystywać w życiu kontrolę wewnętrzną a nie zewnętrzną
  • jak zbudować przyjacielską relację z jedzeniem
  • jak uodpornić się na hasła kultury diet
  • jak wyzbyć się szkodliwych przekonań na temat ciała i jedzenia

Co odchudza?

Nic się w tym nie zmieniło od lat. Odchudza deficyt energetyczny i odsysanie tłuszczu (uwaga na skutki uboczne). Przydaje się też uregulowanie gospodarki hormonalnej bo niedobór snu, problem z tarczycą, nadmierny stres a także nadmierne przeciążenie ciała aktywnością fizyczną i restrykcyjną dietą mogą skutecznie przeciwdziałać utracie wagi.

Ludzie ucząc się jeść intuicyjnie przestają się objadać, przejadać, mieć napady, jeść z nudów, przeżerać się od święta, jeść ze smutku, jeść na zapas. Przestają rozwalać swoją gospodarkę hormonalną bezsensownymi dietami. Redukują stres – i bam … chudną. Nie dlatego, że zastosowali Jedzenie intuicyjne ale dlatego, że rozwiązali swoje problemy z jedzeniem przez które tyli. Część ludzi jest już sponiewierana dietami, na początku trochę tyje a potem wraca do względnej normalności. Część nie zauważa żadnych zmian w wadze. Inni tyją. Jedzenie Intuicyjne nie jest i nigdy nie będzie metodą kontroli wagi.

Jeżeli ktoś chce ci sprzedać Jedzenie Intuicyjne jako nowoczesną metodę utraty wagi to uciekaj w te pędy i nie oglądaj się za siebie. Szkoda twojego czasu.

Dlaczego Jedzenie Intuicyjne odradza diety?

Diety odchudzające są z założenia tymczasowym środkiem utraty wagi a ich efekty trwają tyle co dieta. I tutaj też nic się nie zmieniło. Dlatego, o ile nie ma poważnego zagrożenia zdrowia priorytetem jest nauka prawidłowego jedzenia, wykształcenie zdrowych nawyków i akceptacja, że różnorodność jest normalna.

Czytaj również:

Mam na imię Małgosia, jestem psychodietetykiem i promotorką nauki jedzenia opartego o intuicję, uważność i kompetencje żywieniowe. 

Konsultacje