Czy jedzenie intuicyjne przy otyłości jest możliwe?

jedzenie intuicyjne otyłość

Kiedy żyjemy w strachu przed tyciem, jedzenie staje się trudne.

 • Pragniemy go.
 • Potrzebujemy go.
 • Sprawia nam ogromną przyjemność.

A przecież nie powinniśmy go chcieć. Powinniśmy umieć sobie go odmówić. Ale nie mamy takiej mocy, która na dłuższą metę pozwoliłaby nam nie jeść. Okropnie się tego jedzenia boimy, wstydzimy i mamy ciągłe wyrzuty sumienia.

 • Walczymy z głodem.
 • Walczymy z pragnieniem.
 • Walczymy z wyrzutami sumienia.

Dlatego jedzenie intuicyjne, chociaż brzmi jak marzenie, to wydaje się całkowicie poza zasięgiem.

Otyłość i jedzenie intuicyjne? Ty masz się bać!

Ja też się bałam. Jedzenie może wywoływać poważny psychiczny ból, jeśli wymaga się od nas schudnięcia lub utrzymania niskiej wagi. Jesteśmy edukowani od lat byśmy przypadkiem nie pozbyli się strachu i bólu. Niby wszystko po to, żeby żyło się nam lepiej, byśmy odnaleźli szczęście i byli zdrowi – dla siebie (tak, oczywiście). Tylko skoro już tyle lat próbujemy WALCZYĆ O SIEBIE, DLA SIEBIE to dlaczego nic się nie poprawia? 

Żyjąc w kulturze diety mamy jedno rozwiązanie na wszystkie dolegliwości – odmawiać sobie jedzenia i utrzymać wagę w zdrowym zakresie BMI. Wielu próbuje latami. Po tak długim czasie ma się już wyryte w sercu, że należy schudnąć. Pomimo tego, że od dawna się nie udaje i już sama myśl o diecie odrzuca to i tak pozostaje ta wielka blokada by pozwolić sobie spróbować inaczej. Mijają lata, myśl nie odchodzi ani na minutę, ciało wcale nie jest szczuplejsze ale obawy by spróbować nauczyć się jeść intuicyjnie są zbyt wielkie. Zbyt wiele przerażających założeń – przestać stosować diety odchudzające, szanować swoje potrzeby, jeść dla przyjemność… kosmos.

Przecież nie zasługujemy na przyjemność i komfort

Jeść dla przyjemności? Przecież to zawsze jest powiązane z poczuciem winy. Zjeść lody bo ma się ochotę, zapomnieć i iść dalej ze swoim życiem? Nie, to jest przecież przeznaczone tylko dla naturalnie szczupłych. Cóż, są ludzie którym wolno się jedzeniem cieszyć i ci, którym takiego pozwolenia się nie daje. Sama to przez większość życia akceptowałam i stosowałam się do tej zasady. Nie miałam wtedy pojęcia, że to, że nam nie wolno wzmaga tylko obsesje. Często jemy znacznie więcej niż potrzebujemy i mielibyśmy chęć. Bo tylko dlatego, że „się nie powinno” wcale nie oznacza, że nie zjemy.

Nie wiem czy wiesz, ale jedzenie intuicyjne zostało oryginalnie stworzone (to nazwa programu) dla osób, które nie radziły sobie na diecie, weteranów restrykcji, osób wielokrotnie doświadczających efektu jojo. Program powstał dla tych na dietetycznym dnie, by dać im szansę na normalne życie, radość z jedzenia i czucie się dobrze ze swoim ciałem. By nauczyć ludzi jeść normalnie bez obsesji, mieć z jedzenia radość i jeść bez lęku, ruszać się regularnie dla przyjemności i komponować posiłki dla dobrego samopoczucia.

Czytaj również: Dlaczego kultura diety odbiera nam szczęście, satysfakcje i wiarę w siebie?

Odchodzimy od kultu wiecznych restrykcji, które prowadzą jedynie do napadów objadania. Uczymy się żyć w dobrobycie (nieograniczonym dostępie do dużej ilości smacznego jedzenia), normalizujemy jedzenie by zbudować zdolność zachowania umiaru. Ten umiar przychodzi naturalnie w odpowiedzi na wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa a nie dzięki strachowi, restrykcjom i naganianiu do diety.

Ja też bałam się jedzenia, tycia i chorób

Wiem jak to jest, kiedy czuje się ścisk żołądka na myśl o jedzeniu. Ściska z głodu, ściska z lęku przed tyciem, ściska ze wstydu z powodu wyglądu, ściska z powodu przykrości, jakie sprawiają nam przykre komentarze. Najchętniej by się nie jadło ale tak się nie da. Im bardziej chcesz nie jeść, tym więcej jedzenia pragniesz. Jeść trzeba wystarczająco dużo, żeby zaspokoić głód i apetyt. Trzeba jeść smacznie by czuć po jedzeniu satysfakcję. Wtedy robi się normalnie i problemy z jedzeniem powoli się wyciszają. Naprawdę nie ma innej drogi. Jeśli zbyt długo nadwyrężamy silną wolę to albo wpadamy w zaburzenia odżywiania albo nasza fizjologia bierze górę i zaczynamy nadrabiać stracone kalorie, zwykle na zapas. 

Jeść trzeba ale jak to robić z tym ciągłym uciskiem w żołądku? Co z otyłością?

Sama długo zadawałam sobie to pytanie i długo walczyłam z lękiem. W pewnym momencie przestało boleć i życie się uspokoiło. Oczywiście nie samo i nie szybko. Latami się starałam żeby zrozumieć, że jestem warta więcej niż to, jak wyglądam i że bez względu na to jak wyglądam mogę robić to, co chcę.

Jeżeli będziesz nad tym pracować też ci się uda. Tutaj nie ma magicznego zaklęcia, które wszystko zmieni. Pracujemy nad ciałem, emocjami, przekonaniami i celem w życiu. To kawał roboty ale takiej, której się nigdy nie żałuje. 

Podejście do tematu jedzenia intuicyjnego przy otyłości wymaga zrozumienia, jak ważne jest zyskanie świadomości swojego ciała. To właśnie tę świadomość gubimy przy zaburzeniach odżywiania, wieloletnim odchudzaniu czy też chaosie żywieniowym i nawykowym przejadaniu, który często prowadzi do różnych chorób.

 • Musimy poznać swoje ciało.
 • Musimy nauczyć się jeść według jego potrzeb, satysfakcjonująco i bez lęku przed jedzeniem.
 • Ciało musi zostać zrehabilitowane po latach nadużycia.
 • To intensywna praca z psychiką w kwestii samoakceptacji i znalezienia sobie miejsca na tym świecie.

Dowiedz się więcej o jedzeniu intuicyjnym przy wyższej masie ciała z webinaru

Czego dowiesz się na webinarze?

 • Dietetyczne dno i historia jedzenia intuicyjnego
 • Rehabilitacja po restrykcjach
 • Dla kogo jest jedzenie intuicyjne?
 • Wysoka waga – co na to badania naukowe?
 • Insulinooporność i cukrzyca
 • Zaburzenia odżywiania
 • O długowieczności
 • Jakie masz opcje
 • Co daje jedzenie intuicyjne
 • Etapy żałoby po idealnej sylwetce
 • Życiowe cele
 • Indywidualne podejście
jedzenie intuicyjne otyłość

Dla kogo jest skierowany ten webinar?

? dla osób, które zastanawiają się nad Jedzeniem Intuicyjnym ale mają wiele wątpliwości z powodu chorób lub masy ciała

? dla specjalistów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat Jedzenia Intuicyjnego

? dla każdego, kto szuka pomocy dla bliskiej osoby lub chce tak po prostu poznać jak działa ludzka fizjologia i psychika.

Nagranie zostanie udostępnione na 30 dni do odtworzenia.

Zarezerwuj wejściówkę na webinar „JEDZENIE INTUICYJNE PRZY OTYŁOŚCI, CHOROBACH I ZABURZENIACH ODŻYWIANIA”

jedzenie intuicyjne

Mam na imię Małgosia, jestem psychodietetykiem i promotorką nauki jedzenia opartego o intuicję, uważność i kompetencje żywieniowe. 

Konsultacje