Niestety, nie ma magicznej formuły ani testu laboratoryjnego, który określi jaki jest twój zakres wagi chronionej. Naukowcy szacują, że u przeciętnego człowieka istnieje zakres od 5 do 10 kg (np. pomiędzy 70-80kg, 65-70kg), w którym ciało czuje się dobrze i nie opiera się próbom zmiany. Utrata / przybranie na wadze tych 5-10kg może nie być trudna i nie będzie nakłaniać ciała do walki o odzyskanie równowagi.
Jaka jest ta właściwa waga, lub inaczej jaki jest zakres właściwej wagi możesz ocenić samodzielnie. Jak? Jedząc normalnie i obserwując siebie. Poniżej zamieszczam zestaw pytań, które pomogą ci ocenić czy twoja waga jest teraz prawidłowa.
Ale najpierw podsumujmy wszystko o czym do tej pory mówiliśmy:
• Twoje komórki tłuszczowe to nie tylko smalec. Są aktywnymi narządami i wysyłają komunikaty chemiczne, które pomagają regulować wiele funkcji organizmu.
• Twój mózg odbiera wiadomości z komórek tłuszczowych, dzięki czemu jest dobrze poinformowany o ilości energii w twoich zapasach tłuszczu.
• Twój mózg odbiera również wiadomości z przewodu pokarmowego, dzięki czemu jest dobrze poinformowany o ogólnym stanie odżywienia.
• Twój mózg odbiera również sygnały stymulowane przez aktywność fizyczną, emocje, sen i inne.
• Twój mózg przyswaja to bogactwo informacji i w odpowiedzi wytwarza chemiczne przekaźniki i reakcje nerwowe, które regulują twój apetyt i metabolizm, wpływając nie tylko na głód, ale także na to, jakie pokarmy przemawiają do ciebie i ile jedzenia potrzeba, abyś poczuł sytość. Chociaż nie zdajesz sobie sprawy z tych zmian chemicznych, to one kierują twoim zachowaniem, zachęcają do jedzenia lub odmowy posiłku
• Twoje ciało lubi utrzymywać status quo i względnie stabilną wagę; ten zakres stabilnej wagi nazywany jest „chronionym zakresem wagi”.
• Twoje ciało chroni cię przed zejściem poniżej wagi z chronionego zakresu, chociaż ciała większości ludzi są stosunkowo mniej agresywne, w przypadku wzrostu wagi powyżej zakresu chronionego. Innymi słowy, przyrost masy ciała jest stosunkowo łatwy, a utrata masy ciała może być niemożliwa.
• Kiedy schudniesz i zagrozisz homeostazie, twoje ciało może zareagować, podnosząc zakres wagi chronionej, chroniąc cię przed przyszłym zagrożeniem śmiercią głodową.
A teraz odpowiedz na kilka pytań:
Czy ważysz więcej niż twoje ciało uważa za normalne?
- czy trudno jest ci rozpoznać głód i moment nasycenia?
- czy rutynowo kontynuujesz jedzenie nawet gdy poczujesz sytość i później czujesz się ospale, niewygodnie, z napchanym żołądkiem, niekomfortowo?
- czy masz w życiu takie okresy gdy jedzenie wymyka ci się z pod kontroli i planujesz, że naprawisz to wszystko wkrótce gdy zaczniesz dietę?
- czy pomijasz posiłki by stracić na wadze a potem się przejadasz z głodu?
- czy pomijasz posiłki by zaoszczędzić kalorie na wielką ucztę?
- czy wykorzystujesz jedzenie jako środek na radzenie sobie z emocjami? Np. dla ukojenia smutku, nerwów, ze zmęczenia, z nudów?
- czy często czujesz winę z powodu pokarmów które zjadasz lub ich ilości?
- kiedy się przejesz czy czujesz że zawiodłeś, złamałeś dietę i zaczynasz się przejadać jeszcze bardziej?
- czy często jesz bardzo szybko bez skupienia uwagi na smaku, zapachu, aromacie, bez pozwolenia sobie na cieszenie się posiłkiem?
- czy twoje życie jest przeplatane okresami rozsądnego, zdrowego jedzenia i okresami niekontrolowanego przejadania się i jedzenia byle czego?
- czy nie czujesz głodu kiedy zasiadasz do posiłku?
Jeżeli odpowiedziałeś TAK przynajmniej raz to jest takie prawdopodobieństwo, że ważysz więcej niż wynosi twój zakres wagi chronionej. To oznacza, że możesz schudnąć i utrzymać niższą wagę jeśli rozwiążesz problemy związane z jedzeniem. Ustalmy jednak, że niższa waga nie musi oznaczać to samo co wymarzona czy idealna, czyli pasująca do kanonu piękna kultury diet. Uwaga odpowiedzi TAK mogą również świadczyć o zaburzeniach odżywiania, jeśli masz co do nich podejrzenia skonsultuj się ze specjalistą.
Czy twoja waga jest niższa od zakresu wagi chronionej?
- czy jest ci ciągle zimno?
- czy twoje myśli ciągle kręcą się wokół jedzenia, czujesz desperację i nieznośny głód?
- czy budzisz się z uczuciem silnego głodu?
- czy zasypiasz z uczuciem głodu?
- czy masz niskie libido (utrata ochoty na sex)
- czy czasami twój okres się nie pojawia lub nie masz go od dłuższego czasu?
- czy cierpisz na jedno z następujących – apatię, zmęczenie, poirytowanie, depresję?
- czy masz słabe włosy i paznokcie, suchą skórę?
- czy masz problem ze skupieniem, nauką, zapamiętywaniem?
Odpowiedzi tak na te pytania mogą oznaczać, że ważysz zbyt mało. I nie ma znaczenia że twoja waga jest prawidłowa według norm BMI. Respektowanie sygnałów jakie płyną z twojego ciała sprawi, że poczujesz się lepiej. Tak, możesz przytyć i dojść do wagi jaką twój organizm uważa za naturalną dla siebie. I nie jest to nic złego, nie jest to napewno ani brak silnej woli ani lenistwo. Tylko dbanie o siebie. Miej na uwadze, że powyższe problemy mogą też wiązać się z zaburzeniami odżywiania, problemami z tarczycą lub innymi chorobami.
Tym sposobem zakończyliśmy temat teorii zakresu wagi chronionej. Jeżeli czujesz niedosyt lub potrzebujesz pomocy w swojej drodze do jedzenia intuicyjnego skontaktuj się ze mną klik.