Dieta, dietetyk i trener – to draństwo, że te role zdegradowano do odchudzania

Sprowadzenie roli diet, dietetyków i trenerów do odchudzania to jeden z największych grzechów kultury diety. *Oczywiście zaraz po wpędzaniu nas w kompleksy i odbieraniu wiary w siebie. Gdybym 3 lata temu usłyszała słowo dieta dostałabym ataku paniki. Niech się dzieje co chce, ja dłużej nie wytrzymam tak siebie nienawidzić, krzywdzić i pozwalać by życie kręciło się wokół jedzenia. 3 lata temu byłam tak zmęczona i rozczarowana utratą tylu cennych lat, że powiedziałam dość. I to była jedna z najlepszych decyzji jakie podjęłam. Gdybym dzisiaj usłyszała słowo dieta, zareagowałabym inaczej. Za dietę odchudzającą ładnie bym podziękowała. Natomiast dietę leczniczą przyjęłabym bez problemu, gdyby były ku temu wskazania.

Co się zmieniło?

Naprawiłam relacje z moim ciałem – a raczej zmieniłam stosunek do samej siebie. Naprawiłam relację jedzeniem. Przestałam gonić za samoakceptacją i przywykłam do myślenia, że mogę robić co chce nie mając tak dużo akceptacji jakbym chciała. Może ta samoakceptacja jest przereklamowana? Nauczyłam się jeść intuicyjnie i pozbyłam obsesji na punkcie jedzenia. Dzisiaj żadna dieta lecznicza nie odbierze mi już tych umiejętności, które nabyłam. Gdybym w przyszłości potrzebowała zmian by zadbać o zdrowie, nie czułabym żalu. Jedną z umiejętności jaką nabywa się wraz z kompetencjami żywieniowymi jest elastyczność i porzucenie myślenia zero jedynkowego. Daje to komfort wprowadzania zmian w dowolnym momencie, jeśli tak jest lepiej.

Gdyby jednak ktoś usilnie starał się namówić mnie na modelowanie sylwetki to nie ręczę za siebie. Z wiekiem tracę cierpliwość.

Czy jedzenie intuicyjne jest tylko dla zdrowych?

Często wraca do mnie pytanie, czy da się połączyć jedzenie intuicyjne i choroby. Oczywiście że się da. Nawet się powinno. Od dawna wiadomo, że jedzenie intuicyjne świetnie sprawdza się choćby przy cukrzycy.

Widzisz, bo sprawa wgląda tak.

Jeden: To, że możesz jeść frytki każdego jednego dnia nie oznacza że będziesz je jeść. A to że dieta lecznicza mówi by jeść coś innego zamiast frytek nie oznacza, że frytki są w 100% zabronione i już nigdy więcej nie będzie można ich tknąć bo jesteś gruba, taka i owaka.

Dwa: Jedzenie intuicyjne uczy normalnego jedzenia, naprawia wszystko to, co zepsuła kultura diety. To nie jest podejście anty zdrowotne. Jedzenie intuicyjne nie wyklucza zdrowego jedzenia.

Wiedza dietetyczna jest potrzebna. To przykre, że rolę diet, dietetyków i trenerów sprowadzono w kulturze diety przede wszystkim do redukcji masy ciała. Jakby redukcja i upewnienie się że zajmuje się mniej przestrzeni publicznej była kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie i moralnym obowiązkiem człowieka. Faktycznie uwierzyliśmy, że tak właśnie jest. Musi upłynąć wiele czasu by to się zmieniło. Dzisiaj wielu ludzi ma dosłownie odruch wymiotny na samą myśl o jakichkolwiek zmianach w swoim odżywianiu i aktywności fizycznej. Boją się też, że to wszystko oddali ich jedzenia intuicyjnego. Są tak strasznie zmęczeni i skołowani. Dzięki kulturo diety! Zrobiłaś świetną robotę zamęczając ludzi, strasząc ich i sprowadzając dbanie o zdrowie do rozmiaru ciała!

Chcę ci powiedzieć ważną rzecz. Zdrowy psychicznie człowiek, bez zaburzeń odżywiania, bez kompleksów na punkcie ciała, który nie będzie wiązał diety z modelowaniem ciała dla pozbycia się kompleksów poradzi sobie z dietą leczniczą i nadal będzie umiał jeść intuicyjnie. Trzeba dać sobie czas na odpoczynek i poukładanie sobie wszystkiego.

Pamiętaj, że tak samo jak rola trenerów, diet i dietetyków to nie jest przede wszystkim odchudzanie, tak też i jedzenie intuicyjne nie sprowadza się do –  jem co tylko chce i nie stosuję żadnych zasad. To tak nie wygląda. Wszyscy potrzebujemy wartościowego jedzenia i dobrej dla siebie aktywności fizycznej. Bezwarunkowe pozwolenie na jedzenie wiąże się ze zbudowaniem dobrej relacji z jedzeniem. Jedząc intuicyjnie mam wybór by żywić się w sposób, który jest dla mnie najlepszy w danym momencie. Czasami to oznacza zupkę chińską w biegu a innym razem super fooda, zielony sok i wybieranie pokarmów poprawiających kondycję fizyczną. Bo życie to nie prosta linia a raczej sinusoida. W życiu jest miejsce na kuracje lecznicze i na szybki zestaw z Maca.

Oferta limitowana! Kupon ważny tylko do 23 maja.

Oferta limitowana! Kupon ważny tylko do 23 maja!