Dieta jest jak kredyt hipoteczny

Jeżeli przestaniesz spłacać kredyt, prędzej czy później odbiorą ci dom. Dieta jest taką dożywotnią hipoteką. Jak tylko przestaniesz być na diecie, wypracowany rezultat zostaje ci odebrany. Nie rozpoczynaj diety, której nie utrzymasz do końca życia.

Praca na cały etat

Jeżeli ładna figura nie jest czymś co przychodzi ci naturalnie, wtedy jest to praca na cały etat, do końca życia. Dieta odchudzająca jest jak wysoko-oprocentowany kredyt hipoteczny, którego nigdy nie spłacisz do końca. Jeżeli chcesz przejść na dietę dobrze to przemyśl. Czy ta dieta jest na tyle lekka, że możesz być na niej już zawsze?

Jeśli kupujesz mieszkanie planujesz na jakie raty możesz sobie pozwolić. Wystarczy ci kawalerka czy musisz koniecznie kupić apartament? Analogicznie można rozprawiać o figurze. Czy musisz być modelką czy wystarczy, że będziesz zdrowa.

Dieta jest projektem na całe życie

Każdy może schudnąć, trzeba tylko znaleść odpowiedni model żywienia. To prawda. Tylko, czy zawsze warto to robić za wszelką cenę. Bo schudnąć a utrzymać niską wagę to nie to samo. Wszystkie potrafimy pocierpieć na jakiś czas ale mało kto utrzyma efekt. Nie każdy ma zapisane w genach przeznaczenie bycia szczupłym. A to oznacza, ze niektóre z nas musiałaby na diecie ciągnąć całe życie. Bywa, że poświęcenie na jakie trzeba się zdecydować znacznie przewyższa zyski w danym czasie.

Potrzebny jest plan długoterminowy

Tyjemy od tego, co tanie i łatwo dostępne – czyli żywność przetworzona. Co jeśli, jesteś nadwrażliwa na wszelkie produkty skrobiowe. Czy finansowo, czasowo i społecznie, możesz z nich zrezygnować na całe życie by utrzymać niską wagę? Czy będziesz się czuła dobrze rezygnując z tych produktów. Czy to poświęcenie jest warte temu co zyskasz. Nie ma diety na chwilę, musisz być na niej całe życie. Jeśli należysz do grupy nadwrażliwej i nie możesz zdecydować się na catering, codziennie, przez lata będziesz przygotowywać te 5 posiłków dziennie i chodzić z pudełeczkami.

Szybka dieta szybki efekt jojo

Krótkie intensywne diety dadzą równie krótkie rezultaty i utratę wiary w siebie, bo prawie nikt nie utrzymuje wypracowanej wagi. Widzisz cudowne metamorfozy, dumne miny tych którym się udało, słowa gratulacji od znanych trenerów. Ale co dzieje się po tym jak chwila sławy minie i powoli wraca się do codzienności. Statystyki są nieubłagane. 95% z tych kobiet odzyska wagę w 2 do 5 lat, nawet 2/3 z nich z nawiązką. I potrzeba obżarstwa. Metabolizm po odchudzaniu zawsze zwalnia, ciało jest rozregulowane. Trudno naprawić to, co się zepsuło dietami.

Pozwól ciału zdecydować jaka waga jest dla niego najlepsza

Zaakceptuj taka figurę na jaka możesz sobie pozwolić i jaką możesz utrzymać bez uszczerbku na zdrowiu. Twoje ciało ma doskonały mechanizm regulujący idealną dla ciebie wagę. Może być ona wyższa od tej, jaką sobie wymarzyłaś. Zastanów się dobrze, czy warto z tym walczyć. Nie wygrasz z ciałem dietą odchudzającą. Ciało zawsze będzie dążyło do powrotu.

Zrób zestawienie zysków i strat. Czy warto walczyć z naturą. Nie ma idealnej wagi, a modna figura jest zwykle całkiem inna od tej dobrej dla ciebie. Idealna figura to dla wielu kobiet praca na pełen etat i na całe życie. Jeśli ty masz już pracę i nie potrzebujesz drugiego etatu, może zdrowe ciało z figurą “w porządku” wystarczy?

Czytaj również:

Zdrowie w każdym rozmiarze

Mam na imię Małgosia, jestem psychodietetykiem i promotorką nauki jedzenia opartego o intuicję, uważność i kompetencje żywieniowe. 

Konsultacje