Dietetyk również może mieć zaburzenia odżywiania

Czy zastanawiałaś się kiedyś, czy znani i lubiani blogerzy promujący zdrowie zawsze wiedzą co robią? Czy wszyscy są zdrowi? Czy może czasami pod perfekcyjnymi zdjęciami nie kryje się demon, który codziennie ich wyniszcza?

Czy zastanowiłaś się, ile influencerów z popularnych portali społecznościowych na których prezentują swoje metamorfozy cierpi na poważne zaburzenia? Ile z nich publikuje sposoby i rady dojścia do podobnej sylwetki i podobnych zaburzeń?

Ciemna strona

Ja wiem, że w ferworze gratulacji, zachwytów, ochów i achów masz nagły przypływ motywacji – ja też tak chce, jesteś królową, mega babka, to jest motywacja. Nie myślisz wcale o ciemnej stronie przemiany.

Dopiero po latach te osoby z metamorfoz po których ludziom opadła szczena przyznają się do tego jak było naprawdę. Wielu z nich zmaga się ze skutkami ubocznymi przez długie lata po metamorfozie.

Za pięknymi zdjęciami może kryć się choroba

Shira Rose, aktywistka body positive i terapeutka zaburzeń odżywiania z Nowego Jorku przyznała, że ukrywała zaburzenia odżywiania przez 6 lat blogowania. Już drugi raz w tym roku musiała poddać się leczeniu. Na zaburzenia cierpi od 20 lat.

Kobieta przyznała, że na przemian głodziła się i objadała. Nie potrafiła akceptować siebie. Ale na Instagramie i blogu była innym człowiekiem, wymarzoną wersją siebie. Przyznała że prawie nigdy nie jadła tego co publikowała. Nie tknęła 95 jedzenie ze swoich zdjęć.

Takie historie nie są rzadkie. Brawo za odwagę tej dziewczyny i dzięki za lekcje i otwarcie oczu na bezduszność kultury diet.

Najtrudniej przyznać się do problemu przed samym sobą

Shira wierzyła w wiadomość, którą przekazywała. Jednakże przesiąknięcie informacją kultury diet było silniejsze niż cała pozytywna wiadomość. Społeczna choroba jaką jest nienawiść do swojego ciała jest zakaźna, trudna do wyleczenia i bywa tragiczna w skutkach.

Choroby i zaburzenia często są ukryte przed samym zainteresowanym. Zwykle promuje się wyuczone standardy oprawione w opakowanie własnego doświadczenia. Nie myśli się wcale jak te zalecenia mogą zniszczyć ludzi.

Przewartościowanie

Kim są najczęściej dietetycy i terapeuci, którzy pracują z jedzeniem intuicyjnym i wspierają “zdrowie w każdym rozmiarze? Są to z reguły osoby, które przeszły etap przepisywania diet odchudzających i publikacji zdjęć “przed i po”. Osoby, które same zmagały się z nienawiścią do własnego ciała. Które doświadczyły na własnej skórze skutków ubocznych odchudzania, w tym depresji i zaburzeń odżywiania.

Są to terapeuci, którzy nie potrafią dłużej udawać, że diety odchudzające są lekiem na otyłość. Doświadczeni specjaliści, którzy siedzą w tej branży na tyle długo by wiedzieć, że szczupłe ciało nie jest jedynym, uniwersalnym wzorem zdrowia.

Nie wszystko, co pokazują media jest prawdziwe. Nie wszystko jest słuszne, nawet kiedy ktoś wierzy w swoją wiadomość bezgranicznie. Trzeba uważać.

Czytaj również:

Mam na imię Małgosia, jestem psychodietetykiem i promotorką nauki jedzenia opartego o intuicję, uważność i kompetencje żywieniowe. 

Konsultacje