Jak piłam 2 litry wody dziennie i sikałam co 10 minut

Jeśli chce ci się pić to już jesteś odwodniony! Nie możesz ufać swojemu organizmowi, że sam da znać ile wody potrzebuje. Nie wychodź z domu bez butelki wody. 2 herbaty i 2 kawy to nie jest litr płynów, to odwadniacze więc wypij więcej wody. Zupa i owoce to tez nie płyny. Mocz ma być przeźroczysty. Pij! Pewna modelka pije 5 litrów wody dziennie by utrzymać nawilżoną skórą i figurę. Słyszeliście takie rzeczy? Ja tak. I stosowałam się ambitnie.

2 litry wody dziennie, 2 kawy i 3 herbaty

Pijemy całe litry. Nie rozstajemy się z butelką. Mamy już nawyk, żeby pić na okrągło. Szklanka jest pusta to ją trzeba napełnić. Już nie wiesz co to jest cudowny smak zimnej wody która gasi pragnienie. Butelka wody to już dla kobiety modny gadżet. Nie wolno wychodzić z domu bez butelki. Bo jeśli przez te 20 minut się odwodnisz?

I w ten sposób ja też nigdy nie wychodziłam z domu bez butelki wody. A idąc na spacer ledwo wytrzymywałam 30 minut bez szukania na szybko ubikacji. Na wolontariacie z Erazmusa w Turcji mieszkałam w łazience. Założę się, że ludzie myśleli że przytargałam jakąś infekcję z Polski skoro mnie tak goni…

Kiedy przez pewien okres dojazd do pracy zajmował mi godzinę – trochę piechotą, trochę metrem i trochę autobusem to była dla mnie godzina rozpaczy. A wyobraź sobie, że docierałam na miejsce toaleta często była zajęta. Zajęta bo panie poprawiały albo robiły makijaż. A ja myślałam, że uduszę gołymi rękami. Ja tu cierpię!

I w odpowiedzi na zarzuty, że może tej wody pijemy jednak za dużo, bo tak żyć się przecież nie da znajdywałam takie odpowiedzi w sieci: “trzeba się poświęcić dla zdrowia”.

Czy aby napewno? Czy ten przeciążony pęcherz i nerki to tak na serio wszystko dla zdrowia? Czy osoba, która może sobie pozwolić na bieganie co 10 minut do toalety ma prawo instruować inne, które takich przywilejów nie mają że powinny na okrągło pić i sikać?

Jakie są oznaki, że pijemy za dużo wody:

1.Czujesz mdłości bez wyraźnego powodu – zbyt duża ilość wody może prowadzić do nieprzyjemnego uczucia w żołądku (żródło).

2.Czujesz osłabienie mięśni gdy chcesz podjąć jakąś aktywność fizyczną – nadmiar wody prowadzi do zaburzenia gospodarki sodowej organizmu (źródło).

3.Ciągłe zmęczenie, wyczerpanie – spowodowane zaburzeniem elektrolitów w organizmie (źródło).

4.Pijesz nawet wtedy gdy nie masz najmniejszej ochoty na wodę – większość ludzi zaspokaja swoje potrzeby pijąc gdy czują pragnienie (źródło).

5.Twój mocz jest całkowicie bezbarwny – jasno żółty kolor, taki jak cytrynowa lemionada świadczy o zdrowym poziomie nawodnienia (źródło).

6.Budzisz się kilka razy w nocy na siku – budzenie się w nocy za potrzebą może być wywołane np. cukrzycą, infekcją czy prostatą, ale często jest to zwykłe przesadzanie z ilością wypitych płynów (źródło).

7.Napuchnięte stopy i dłonie – spowodowane jest to zbyt niskim poziomem sodu (źródło).

8.Przewlekłe bóle głody – i znów ten sód, kiedy mamy zaburzoną gospodarkę sodową i mamy problem z zatrzymaniem wody, ta opuchlizna może się znaleźć także w mózgu i wówczas mózg może uciskać czaszkę. Pulsujący ból bywa oznaką niewielkiego obrzęku mózgu spowodowanego nadmiarem wody (źródło).

9.Nigdy nie wychodzisz z domu bez butelki wody w ręce – jeśli ciągle popijasz wodę i nie jest to spowodowane upałami to możesz przesadzić (żródło).

10.Uczucie dezorientacji i zagubienia – to ma związek z zaburzonymi elektrolitami i niedoborem sodu. Może dojść nawet do majaczenia i drgawek (źródło)

Oczywiście na dzień dzisiejszy częściej występuje picie zbyt małej ilości wody. Ale spora grupa bardzo ambitnych osób, chce wyjść przed szereg, dbać o zdrowie na maksa i idzie z tym wszystkim zbyt daleko. Przesada w żadną stronę nie jest wskazana.

Odwodnienie to niebezpieczny stan. Wielu ludzi pije zbyt mało. Ale nadmierne picie wody wcale nie nawadnia. Więcej nie znaczy lepiej. Płyn przelatuje przez ciebie w tempie błyskawicznym. Wielu polskich specjalistów wskazuje na problem odwodnienia, mówiąc że należy pić płyny, które mogą zostać przyswojone, pić małymi łykami. Nie im więcej tym lepiej.

Jeśli spożycie dużej ilości wody wymaga częstego korzystania z toalety i to zaburza twój dzień, możliwe, że pijesz zbyt dużo. Powinniśmy robić siku 6-8 razy dziennie.

Czytaj również:

Mam na imię Małgosia, jestem psychodietetykiem i promotorką nauki jedzenia opartego o intuicję, uważność i kompetencje żywieniowe. 

Konsultacje