Jedzenia intuicyjnego uczymy się od podstaw

Jedzenia intuicyjnego uczymy się od podstaw

Jedzenie Intuicyjne

Jedzenie Intuicyjne wymaga zrozumienia, że nie ma nikogo ponad nami kto będzie nas kontrolować, pocieszać, ratować, karać. To przerażające ale i uwalniające. Ty decydujesz na co i na ile jesteś teraz gotowa. Przyjrzyj się zdjęciu które zamieściłam na początku wpisu. W idealnym świecie twoi rodzice stworzyliby ci warunki by nauczyć się jeść intuicyjnie, już od pierwszych tygodni życia.

Nie od wczoraj wiadomo, że dziecko ma predyspozycje do karmienia się słodyczami jeśli tylko sytuacja będzie odpowiednia. Szczególnie gdy jedzenie, które jest dostępne niezbyt mu smakuje. Dziecko nie ma świadomości swojego ciała, jest za małe by ją mieć. Zyska ją dopiero pod koniec szkoły średniej. Zresztą to normalne, że głodny człowiek szuka wysokokalorycznych, dających szybki zastrzyk energii pokarmów. Jednakże, to samo dziecko, nadal posiada zdolność zjedzenia takiej ilości pokarmu jakiej potrzebuje. Do pewnego czasu. Miej świadomość, że ty wychodząc z wieloletnich diet, w tym momencie, jesteś na etapie tego dziecka, które dopiero uczy się podstaw normalnego żywienia, nie ma świadomości swojego ciała i zagubiło zdolność decydowania ile jedzenia potrzebuje. Masz za sobą trudne doświadczenia, nieraz pewnie traumatyczne.  Nie umiesz sobie ufać, nie wierzysz, że jedzenie będzie zawsze dostępne.

Naukę żywienia zaczynasz od nowa

Ale czyż to nie jest cudowne? Masz szansę by wszystko wyprostować.

W jaki sposób rodzic wychowuje dziecko które ma kompetencje żywieniowe i które nie karmi się chaotycznie słodyczami?

– dziecko ma zapewnione regularne posiłki

– posiłki są smaczne

– może jeść tyle ile potrzebuje, rodzic ufa mu, że je tyle ile potrzebuje

– jedzenie nie dzieli się na dobre i złe, na wszystko jest miejsce ale w trakcie posiłku i przede wszystkim z głodu

– dziecko nie jest nagradzane jedzeniem

– nikt nie poniża dziecka ze względu na to, jak  wygląda

– rodzina je posiłki wspólnie

Jeżeli Twoje życie w ten sposób nie wyglądało, teraz wszystko jest w twoich rękach. Nauczysz się jeść smacznie i regularnie, zaufasz swojemu ciału, pozbędziesz się lęku przed jedzeniem, uszanujesz swoje ciało. Takie życie sobie stworzysz ucząc się jedzenia intuicyjnego.  Na takie życie zasługujesz, niezależnie ile ważysz i jaki kształt ma twoje ciało.

W pewnym momencie musisz zauważysz, że ta wymarzona figura nie jest ci potrzebna do szczęścia i bez niej da się żyć całkiem przyjemnie, a może nawet dużo bardziej przyjemnie? Bez strachu, żalu i wstydu z powodu jedzenia. Musisz zrozumieć, że najlepiej dla ciebie jest odciąć się od treści, które cię dobijają i że możesz to zrobić już teraz, bo nikt cię nie więzi.

Jedzenie Intuicyjne oddaje Ci wiarę w siebie i poczucie sprawczości. Ale to wymaga czasu. To ty decydujesz co się z tobą dzieje, a nie reguły z zewnątrz, i przede wszystkim nie inni ludzie, którzy nie mają o twoim życiu pojęcia.

Bierzesz odpowiedzialność w swoje ręce, za wszystkie sukcesy i za wszystkie lekcje. Jesteś odpowiedzialnym i empatycznym rodzicem którego zawsze ci brakowało.

Jesteś swoim własnym rodzicem, którego obowiązkiem jest przytulenie siebie i ochrona przed złem z zewnątrz. Twoim zadaniem jest powiedzenie sobie – wszystko będzie dobrze jestem przy tobie, ale i przygotowanie do trudnych sytuacji w życiu. Jesteś dla siebie tym wszystkim, czego potrzebuje dziecko, by wyrosnąć na młodego człowieka, który potrafi normalnie jeść, cieszyć się jedzeniem i nie bać się go.

Ja nie będę twoim rodzicem, mogę być tylko nauczycielem. To często spotyka się z oporem ponieważ po latach współpracy z dietetykami narzucającymi konkretne zasady, moje klientki są przekonane, że należy je kontrolować. Ale to nie o kontrolę chodzi tylko o zrozumienie siebie samego i o pracę nad samoświadomością.

Mam na imię Małgosia, jestem psychodietetykiem i promotorką nauki jedzenia opartego o intuicję, uważność i kompetencje żywieniowe. 

Konsultacje