Jedzenie Intuicyjne – masz wątpliwości?

1. Jak długo będzie trwał proces przechodzenia na Jedzenie Intuicyjne?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Zależy jak długo byłeś uwikłany w diety i jak silny jest głos policji żywieniowej w twojej głowie. To zależy też od tego czy jesteś w stanie porzucić chęć odchudzania i skoncentrować swoje myśli wokół naprawy relacji z jedzeniem. Niektórzy ludzie uczą się jeść intuicyjnie po miesiącu lub dwóch inni potrzebują 3-5 lat by zaakceptować zasady i wprowadzić poważne zmiany w swoim życiu.

Jedzenie Intuicyjne - masz wątpliwości?2. Jeśli pozwolę sobie jeść wszystko co chce, czy nie zacznę się objadać i z tego powodu sporo przytyję?

Kiedy zawrzesz rozejm z jedzeniem i będziesz wiedzieć, że wszystko co lubisz zawsze będzie ci dozwolone i dostępne, będziesz w stanie przestać jeść po umiarkowanej porcji. Jeśli dajesz sobie tylko pseudo pozwolenie to nie zadziała, bo nie uwierzysz, że zawsze będziesz mieć dostęp do ulubionego pokarmu. Sprawdź jak szczera jest twoja decyzja o pozwoleniu sobie na jedzenie. Pamiętaj, poczucie winy jest tym, co pcha ludzi do niekontrolowanego objadania się. Jedzenie intuicyjnie oznacza, że nie masz poczucia winy w trakcie spożywania posiłku. Kiedy rozpoczynasz proces leczenia, możesz przez jakiś czas czuć chęć jedzenia większej ilości pokarmów, które kiedyś były zabronione, to normalne i nie należy z tym walczyć. To restrykcje do tego doprowadziły i kiedy zostaną usunięte, z czasem chęć jedzenia minie. Zakazane produkty staną się normalną częścią jadłospisu.

3. Czy znajomi i rodzina nie będą oceniać i krytykować mojego sposobu odżywiania?

Część ludzi nie zrozumie tego co robisz. Społeczeństwo zaakceptowało diety jako normalną część życia. Czasami może być ciężko wytłumaczyć co robisz. Proces jest oparty na intuicji. Czasami podświadomie wiemy co jest dla nas dobre i podążamy za wewnętrznym głosem. Nie musimy umieć tego wytłumaczyć.

4. Czy powinienem próbować wytłumaczyć innym co robię?

Możesz spróbować ale to może być frustrujące. Spróbuj użyć tych informacji:
– Diety prowadzą do restrykcji, restrykcje wywołują silne pragnienia a silne pragnienia są przyczyną zachowań nad którymi tracimy kontrolę.
– Jem co chcę kiedy czuję głód i zauważam, że jest mi łatwiej przestać jeść kiedy czuję sytość.
– Kiedy czuję satysfakcję z tego co jem, zjadam mniejsze porcje.
– Uczę się radzić ze swoimi emocjami bez jedzenia.

5. Czy kiedykolwiek uda mi się schudnąć jedząc intuicyjnie?

Najważniejszą kwestią jest to, że odchudzanie powinno być odsunięte na boczny tor kiedy przechodzimy przez cały program Jedzenia Intuicyjnego. Jeśli skupisz się na odchudzaniu wpłynie to na twoje decyzje żywieniowe i będzie sabotować cały proces. Jeśli do tej pory twoje odżywianie nie honorowało naturalnych sygnałów płynących z twojego organizmu – jest to prawdopodobne, że nie masz obecnie swojej naturalnej, zdrowej wagi. Kiedy pozbędziesz się mentalności diet, najprawdopodobniej twoja waga się ustabilizuje w zdrowym kierunku. Jeśli natomiast masz nierealistyczną wizję tego jak wygląda idealna waga, próbujesz osiągnąć niższą wagę niż ta odpowiednia, zdrowa dla ciebie, nie schudniesz.

6. Co jeśli nic nie schudnę. Czy to wszystko będzie miało sens?

Jeśli masz genetyczne predyspozycje by ważyć więcej niż społeczne standardy lub twój własny nierealistyczny standard, i dlatego nie możesz schudnąć, zyskasz dzięki temu procesowi spokój i wielką radość. Poczujesz wolność. Pozbędziesz się życia z restrykcjami i poczuciem winy. Będziesz jeść z przyjemnością i satysfakcją. Przestaniesz czuć winę z powodu jedzenia i winić się za nadwagę. Przestaniesz się objadać, przejadać, czuć dyskomfort i wzdęcie. Przestaniesz przechodzić okresy niedojadania, czucia ciągłego głodu i dyskomfortu. Jedzenie Intuicyjne da ci czas i przestrzeń na życie, na sprawy ciekawsze niż ciągłe zamartwianie się o jedzenie. Dla wielu ludzi jest to prawdziwe szczęście.

7. Co jeśli nigdy nie czuję głodu?

Niektórzy ludzie mogą nie czuć głodu w żołądku, ale ostatecznie dostają silnych bólów głowy, cierpią na spadek energii, poirytowanie, niemożność skupienia się lub inne symptomy. Niektórzy ludzie odchudzali się naprzemian z objadaniem tak długo, że całkowicie stracili zrozumienie głodu. Jeśli tak jest u ciebie, daj sobie czas. Jedz co 3-5 godzin by nauczyć się na nowo sygnałów głodu i sytości. Twoje ciało potrzebuje jedzenia w tych interwałach (dopasuj jedzenie do tego czy zjadasz 3 czy 5 posiłków dziennie). Po pewnym czasie zauważysz że twoje ciało zacznie ufać regularnej dostawie energii i będzie wysyłało na nowo sygnały głodu.

8. Skąd będę wiedzieć, kiedy jestem najedzony?

Kiedy nauczysz się już respektować głód, odkryjesz że sygnały sytości są dla ciebie jasne. Jeśli natomiast obecnie jesz non stop to ciężko jest doświadczać sytości. Nie masz żadnego punktu wyjścia z którym możesz porównać różnicę. Nie możesz wiedzieć kiedy przestać jeść, jeśli nie czułeś głodu zasiadając do posiłku. Pomocne jest zrobienie krótkiej przerwy w trakcie jedzenia by przetestować poziom sytości.

9. Czy mogę kiedykolwiek zjeść coś tylko dlatego, że wygląda to dobrze, pomimo braku głodu?

Jedzenie Intuicyjne nie jest nową dietą z zestawem reguł. Pomimo tego, że respektowanie głodu jest jednym z filarów, nieraz zdecydujesz się zjeść coś tylko dla smaku, doznań – bez uczucia fizycznego głodu. Nazywa się to głodem na konkretny smak. Jeśli dasz sobie pozwolenie na okazjonalne zaspokajanie takiego głodu, będziesz czuć więcej satysfakcji z jedzenia i zauważysz że tak ogólnie zjadasz mniejsze porcje.

10. A co ze słodyczami? Czy powinienem je jeść kiedy czuję głód?

Jeśli czekasz aż poczujesz głód by zjeść słodycze, możesz zauważyć że zjadasz znacznie więcej niż potrzebujesz by zaspokoić swój apetyt, ponieważ będziesz próbować zaspokoić swój biologiczny głód. Większość kultur oferuje słodycze po posiłku by uszczęśliwić podniebienie, podkreślić koniec posiłku. Coś słodkiego po posiłku jest odpowiedzią na głód smaku.

11. Co jeśli chcę jeść kiedy nie umiem poradzić sobie ze swoimi uczuciami?

Najczęściej najszybszym sposobem na rozwiązanie emocjonalnych problemów jest przyzwolenie sobie na pełne doświadczenie uczuć. Czasami może to być przytłaczające. Niektórzy ludzie potrzebują rozmowy z przyjacielem lub terapeutą. Inni potrafią tolerować swoje uczucia przez pewien czas, później muszą się od nich oderwać by znów móc sobie z nimi radzić. Jeśli tak jest w twoim przypadku poszukaj zdrowego sposobu rozładowywania emocji lub czegoś co odwróci twoją uwagę w nieszkodzący ci sposób, coś co będziesz mieć w zanadrzu, jako bezpieczny zamiennik zwracania się ku jedzeniu.

12. A co ze zdrowym odżywianiem. Jeśli będę jeść tylko to, co chce nie będę zdrowy.

Dawanie sobie zgody na jedzenie tego co się lubi, prowadzi w rezultacie do racjonalnych wyborów żywieniowych, zbilansowanej diety. Po tym jak w końcu zbudujesz zdrową relację z jedzeniem, twoje wybory żywieniowe będą w większości wartościowe pod względem odżywczym i tylko niewielka część pokarmu będzie z grupy jedzenia dla duszy. Pokarmy z dużą zawartością substancji odżywczych dbają o twoje ciało, natomiast pozostałe o stan twojej duszy. Jeśli nigdy nie musisz odmawiać sobie ulubionych pokarmów, nie będą dopadać cię chęci by się nimi przejadać. Wybierzesz dobre samopoczucie, które wynika przede wszystkim z respektowania sygnałów głodu i sytości, bez przejadania się.

13. Czy muszę ćwiczyć by to wszystko działało?

Skupienie się na ćwiczeniach już na samym początku może być przytłaczające dla wielu ludzi, jakby byli na nowej diecie. Z czasem ćwiczenia mogą się stać czymś co chcesz zatrzymać w życiu, bo one dają dobre samopoczucie. Na potrzeby procesu przechodzenia na jedzenie intuicyjne dobrze jest rozdzielić jedzenie od ćwiczeń, by nie wpaść w starą pułapkę uczuć, że to wszystko jest po to by schudnąć. Aktywność fizyczna jest dla wszystkich i przynosi korzyści niezależnie od wieku i wagi. Jest częścią zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto szukać aktywności które są zabawą i dają przyjemność. Jeśli natomiast nie znosisz ćwiczeń, nie przejmuj się. Może z czasem zaczniesz się ruszać kiedy tylko znajdziesz coś, co sprawia ci radość.

14. Czy powinienem zachęcać innych by przeszli na jedzenie intuicyjne?

Ludzie nie lubią by mówiono im co mają robić, zwykle buntują się przeciwko dobrym radom. Prawdopodobnie lepiej zatrzymaj swoje dobre doświadczenia dla siebie i żyj z nowo uzyskaną wolnością żywieniową. Kiedy inni zauważą twój spokój, neutralny stosunek do jedzenia, promienność – możesz im opowiedzieć o tym, co robisz. Mogą wówczas zainspirować się i zapragnąć tego samego dla siebie.

15. Co mam zrobić kiedy gospodarz lub gospodyni będą starali się wciskać mi jedzenie pomimo odmowy z mojej strony?

Osoby namawiające cię do jedzenia mimo, że nie masz już na nie ochoty nie szanują twoich granic. Nie mają prawa na ciebie naciskać. Wytłumacz, że czujesz sytość i nie chcesz doprowadzić do niekomfortowego przejedzenia. Twoje instynktowne sygnały są ważne i to je musisz szanować.

Źródło: E. Tribole, E. Resch “Intuitive Eating. A Revolutionary Program that Works. 3rd Ed.”

Czytaj również:

Mam na imię Małgosia, jestem psychodietetykiem i promotorką nauki jedzenia opartego o intuicję, uważność i kompetencje żywieniowe. 

Konsultacje