Konsekwencje odchudzania w młodym wieku

Czasami nachodzą mnie myśli by rzucić to wszystko w diabły i zacząć się znowu odchudzać jak wszyscy. I publikować skuteczne sposoby odchudzania. To niezła praca. Ale zaraz przypominam sobie wszystko co wiem na temat diet i stają mi przed oczyma historie moich czytelników. I już nie potrafię wrócić do tego co było. Bo wiem, że trzeba walczyć o obalenie kultury diet.

Zadałam wam 2 pytania, “Czy odchudzałaś się jako dziecko/nastolatka i jaki był tego rezultat”. 85% z was odpowiedziało TAK, dodatkowo ponad 200 osób opisało rezultaty. To nie tak, że wybrałam sobie kilka smutnych odpowiedzi i upewniłam się, że podjęłam słuszną decyzję by walczyć z dietami. Usiądź teraz dobrze, wygodnie. Bo kiedy przeczytasz odpowiedzi może zabraknąć ci sił.

Mówią, że z otyłego dziecka wyrasta otyły dorosły?

Może i tak. Ale czy wiesz, że z otyłego dziecka które jest poddane dietom wyrasta otyły dorosły na diecie i z zaburzeniami odżywiania?

Pewnie nie wiesz, bo w fabrykach internetowych super metamorfoz są pokazane tylko uśmiechnięte dziewczyny, które przeszły ogromną transformację i ciągle będąc na haju pochwał myślą, że wygrały życie. A pozostałe fajterki je podziwiają i upewniają się, że też tak mogą.

Chciałabym, żeby obok tych wielkich przemian pokazano co się dzieje później i z jakimi konsekwencjami zmagają się te osoby. Bo o nich fabryki metamorfoz nie wspominają. Prawdziwe historie docierają do osób, które starają się normalizować różnorodność i pokazywać, że nie wszystko musi być ładne.

Oto komentarze dziewczyn, które próbowały diet w młodym wieku. Czy patrząc na nie, mogę się łudzić że skuteczne odchudzanie zmieniające życie w bajkę jest możliwe?

Na prawie 210 osób, które odpowiedziało znalazłam 2 pozytywne odpowiedzi i kilka neutralnych (od osób, które przerwały dietę po kilku dniach).

Wszystkie odpowiedzi są w galerii zdjęć. Nie wiem, czy jest tu co komentować. Chciałabym żeby zobaczyli to rodzice, którzy namawiają swoje dziecko do diety i ci specjaliści którzy rozpisują młodym ludziom diety. I też psychologowie, którzy radzą się odchudzać.

„Brak miesiączki, napady obżarstwa”
„Wpadłam w zaburzenia odżywiania, miałam depresję, okaleczałam się”
„Marzyłam o raku, bo od chemii się chudnie i zaczęłam podziwiać bulimiczki jako najwartościowszych ludzi”

„Schudłam 8kg przytyłam 20”
„Straciłam pewność siebie, wpadłam w bulimię, już nic nie było takie samo”
„Dewastująco na gospodarkę hormonalną i stosunek do jedzenia w ogóle”

„16 lat nienawidzenia siebie”
„Myślałam, że tylko nosząc rozmiar 38 będę szczęśliwa”
„Do tej pory walczę z wykreowanym wtedy kanonem piękna”

„Anoreksja i bulimia z którymi od 10 lat”
„Jeszcze gorsza samoocena, problemy hormonalne, włosy wypadające garściami”
„Każda dieta to krok ku depresji”

„Brak pewności siebie, nieumiejętność budowania relacji z mężczyznami”
„Dziesiątki tabletek na przeczyszczenie, brak okresu”
„Kompulsywne objadanie się, początki depresji”

„Osłabienie organizmu”
„Zaburzenia odżywiania, zespół słabego wchłaniania, problem z zębami”
„To była chyba najgorsza decyzja w moim życiu”

„Samoocena tak niska, że puka od dołu”
„Bardzo długo nie lubiłam czynności jedzenia bo wiązało się z poczuciem winy”
„Mam toksyczny związek z jedzeniem”

„Źle, byłam wyśmiewana przez mamę przy ludziach”
„Anoreksja, szpital psychiatryczny i depresja”
„14 lat bulimii”

„Schudłam szybko 20kg, przytyłam 2x więcej”
„Jako dorosła osoba mam ED”
„Mam ogromny apetyt, bardzo rozciągnięty żołądek”

Będę to powtarzać do skutku. Albo cała rodzina zmienia styl odżywiania albo nikt. I stary popularny sposób polegający na dużym deficycie kalorii się nie sprawdza. Może warto by przemyśleć sprawę czy aby napewno moda na bardzo szczupłą sylwetkę jest dla zdrowia czy może dla czegoś innego?

Pocieszam się tym, że idą zmiany. Mała grupa specjalistów zaczyna nieśmiało mówić o tym, że już 10%-owy deficyt kaloryczny jest wystarczający, że spacery są dla wielu idealną formą aktywności i że liczy się całokształt życia a nie jedynie idealna dieta. I osoby pokrzywdzone wychodzą i opowiadają swoje historie. Idzie lepsze.

Jeśli chcesz poczytać więcej na temat konsekwencji odchudzania w młodym wieku przejdź tutaj: