Zanim przejdziesz na jedzenie intuicyjne

Mówisz, że jedzenie intuicyjne nie jest dla ciebie. Że jeśli pozwolisz sobie jeść całkowicie stracisz kontrolę.

To naturalne, że tak myślisz i jeśli dzisiaj postanowiłabyś przejść na jedzenie intuicyjne pewnie tak by się stało. To nie trwałoby długo, ale prawdopodobnie byś tego doświadczyła. Dlatego przygotuj się wcześniej do tego i wtedy tak się nie stanie. Nie chcesz chyba liczyć kalorii do końca życia?

Czy jedzenie intuicyjne wystarczy?

Na początku pewnie nie. Zanim zaczniesz stosować jedzenie intuicyjne musisz doprowadzić się do porządku. Wówczas będzie miejsce na jedzenie intuicyjne i uczenie się po drodze o sobie i o żywieniu. Jeżeli już masz wiedzę na temat żywienia to jesteś o krok do przodu.

3 kroki do uwolnienia się od diet

Potrzebujesz przygotować się do stylu życia, który zaadoptujesz na całe życie.

  1. Pierwszy krok to pozbycie się obsesji na punkcie jedzenia i strachu. To krok po którym nie będziesz się już bała że stracisz kontrolę nad jedzeniem.
  2. Drugi krok to wprowadzenie bezkrytycznego jedzenia intuicyjnego. Jedzenie bez poczucia winy, bez ocen moralnych, bez kontroli swojego ciała. W tym kroku uczysz się na nowo jeść, rozpoznawać apetyt, głód, sytość.
  3. Trzeci krok to nauka racjonalnego jedzenia. W tej fazie uczysz się które jedzenie ci sprzyja, a które nie. Modyfikujesz swój sposób odżywiania tak by jedzenie dawało ci maksimum radości z życia i dobre samopoczucie.

Przeprowadzę cię przez wszystkie kroki jeśli zdecydujesz się ze mną zostać.

Uważam, że nie powinno się robić tego samemu. Jeśli jest się głęboko uwikłanym w kulturę diet, bez żadnego wsparcia będzie trudno.

Odchudzanie znasz od podszewki

Może wiesz już wszystko o dietach odchudzających. Może masz 20 lat doświadczenia i dorobiłaś się jakby doktoratu z odchudzania. Ale mało prawdopodobne, że wiesz, jak jeść i żyć bez diety.

W kulturze diet są tylko okresy przed, w trakcie diety i po diecie, co szybko przechodzi w stan przed dietą.

Co to jest jedzenie intuicyjne

Jedzenie intuicyjne, czyli takie bez wykorzystywania silnej woli, przymusu, kontrolowania się i restrykcji.

Właśnie te 4 elementy doprowadziły do dzisiejszej sytuacji. I tych elementów się pozbędziesz przechodząc na żywienie intuicyjne

Jak to się u ciebie zaczęło?

Może chciałaś schudnąć i sprostać naciąganym ideałom piękna?

Może zabrnęłaś w zdrowe odżywianie tak daleko, że jedzenie zaczęło kontrolować ciebie?

Tak czy owak, pierwszym krokiem do odzyskania spokoju będzie oswojenie się  z jedzeniem i odłożenie wizji idealnego ciała do kosza. Idealne ciało to zdrowe ciało. Społeczna wizja perfekcji nie ma związku z dobrobytem.

Wahasz się?

Jeśli jesteś nowa w tym temacie i nie wiesz czy to jest dla ciebie zastanów się:

Jakby to było przestać ciągle myśleć o jedzeniu?

Jakie byłoby to uczucie mieć całkowitą wolność w kwestii jedzenia?

Gdybyś nie musiała myśleć ciągle o jedzeniu, jak spędziłabyś swoje dni?

Po co przechodzić na jedzenie intuicyjne?

Po to, żeby się wyrwać z zaklętego kręgu kultury diet.

Jedzenie intuicyjne ma sprawić, że:

  • na nowo zaczniesz się dogadywać ze swoim ciałem
  • na nowo nauczysz się rozumienia sygnałów głodu, sytości i apetytu
  • odnajdziesz przyjemność w jedzeniu nieobarczoną poczuciem winy

Nie mam problemów, chcę zacząć od razu

Zanim przejdziesz do intuicyjnego jedzenia – oto moja opinia. Jeśli masz wiedzę na temat zdrowego żywienia i dobre relacje z jedzeniem, żywienie intuicyjne jest dla ciebie idealne.

Dla osób nie posiadających tej wiedzy, jedzenie intuicyjne musi być połączone z edukacją żywieniową. A jeżeli w grę wchodzą też zaburzone relacje z jedzeniem i nad tym trzeba popracować. Inaczej można się pogubić. Bo świat bombarduje nas sprzecznymi informacjami i łatwo jest zgłupieć.

Dieta odchudzająca nie rozwiązuje problemów

Jeśli dotarłaś tutaj rozumiesz już pewnie jak wiele czynników składa się na jedzenie intuicyjne. Teraz możesz zrozumieć dlaczego dieta odchudzająca tak bardzo burzy równowagę. I dlaczego w najmniejszym nawet stopniu nie pomaga w osiągnięciu dobrych stosunków z jedzeniem. Dieta odchudzająca ma więcej skutków ubocznych niż zalet.

Czasami lepsze wyniki osiągniesz udając się do terapeuty niż dietetyka. Dieta nie pomoże na emocjonalne jedzenie, obsesje na punkcie jedzenia, nieumiejętność rozpoznawania głodu i sytości, brak czasu i roztargnienie. Nie pomoże nawet w długotrwałym zrzuceniu wagi.

Zdrowie w każdym rozmiarze

Intuicyjne jedzenie jest sztandarowym elementem ruchu “Zdrowie w każdym rozmiarze”. Jedzenie nie ma służyć figurze ponieważ to nie kształt ciała definiuje zdrowie. Jedzenie i ruch mają służyć zdrowiu i samopoczuciu. Figura jest tylko pewnym wzorcem kulturowym, stawiającym wartość jednych ludzi ponad drugimi. Wzorcem niezwykle niebezpiecznym i przynoszącym sporo szkód i cierpienia.

Liczenie kalorii nigdy nie było konieczne

Gdzieś w całym tym szale kultury diet uwierzyliśmy, że bez ustalonej i wyliczonej diety ludzie nie będą zdrowi.

Ale wydaje się być odwrotnie. Badania wskazują na to, że jedzenie intuicyjne sprzyja lepszej samoocenie, poprawie samopoczucia i niższej wadze niż u osób w sidłach diet. Jedzenie jest bardziej zróżnicowane a ludzie mają większe zaufanie do swojemu ciała. Jedzenie daje większą satysfakcję. Wzrasta optymizm i zdolność do proaktywnego radzenia sobie z problemami. Rzadziej występują epizody emocjonalnego jedzenia. Jest też mniej zaburzeń odżywiania.

Problemy wynikają z braku wiedzy

Problemy mogą pojawić się wtedy, kiedy nie masz zielonego pojęcia o zasadach zdrowego jedzenia.

Niewiedza może prowadzić do braku równowagi w diecie, zagubienia i zbaczania z drogi.

Jeżeli nie masz wiedzy na temat jedzenia, jedynie jakieś szczątkowe informacje z telewizji czy ze starych książek o odchudzaniu, uważam że skorzystasz na współpracy ze specjalistą. Wiedza o żywieniu jaką propagowały różne nurty dietetyczne jest tendencyjna, zawsze skupiona wokół jednej idei.

Jeśli czujesz się na siłach możesz zacząć się uczyć samodzielnie.

Jedyne co może być trudne, to znalezienie literatury, która nie jest pod żadnym kontem opiniotwórcza. Ucząc się o jedzeniu z keto i paleo literatury dowiesz się, że chleb zabija. Z literatury wegańskiej dowiesz się, że jedzenie ryb i jaj jest nieetyczne i zabija planetę. O ile we wszystkim jest ziarno prawdy, o tyle nie potrzebujesz ekstremalnych opinii. Może kiedyś sama do nich dojdziesz, może przejdziesz na weganizm lub zaadoptujesz inny styl odżywiania. Ale to musi być twoja potrzeba a nie wynik bezkrytycznego przyjęcia opinii innych ludzi.

Zdrowie wymaga indywidualnej drogi

Rodzimy się doskonale wiedząc kiedy i ile jeść oraz kiedy przestać. Jako dorośli jesteśmy zagubieni. Rzucając się bez przygotowania na jedzenie intuicyjne nie będziesz wiedzieć co robić.

Mamy emocje, tradycje, okazje, zachęty innych ludzi, przyzwyczajenia, hormony, choroby, mody. Dawno zgubiliśmy pierwotne umiejętności. Trzeba je dopiero odnaleźć i wtedy intuicyjne jedzenie będzie darem z nieba.

To nie nowa dieta

Jedzenie intuicyjne to nie dieta. Ma być codziennie odkrywane ponieważ jest drogą w podróży. Nie da się go rozpisać ani ot tak wprowadzić w życie. Trzeba w nie wsiąknąć. Możesz na początku potrzebować kogoś lub czegoś co poprowadzi cię za rękę żebyś poczuła się pewnie. Z czasem nie będziesz już tego potrzebować, bo to podróż w głąb siebie.

Mam na imię Małgosia, jestem psychodietetykiem i promotorką nauki jedzenia opartego o intuicję, uważność i kompetencje żywieniowe. 

Konsultacje