Zaprzyjaźnij się ze sobą

“Jeżeli kobieta ma siebie, to nigdy nie będzie się czuć sama i nie będzie się bała” Katarzyna Miller Bez Cukru Proszę

Czy nie jest tak, że całe życie boimy się samotności i braku akceptacji ze strony innych ludzi a tak naprawdę nie mamy relacji ze samym sobą?

Sama pamiętam te chwile (lata!) kiedy nie umiałam być sama ze sobą. Jeśli byłam w ładnym miejscu nie potrafiłam się nim cieszyć bo nie było ze mną ważnej dla mnie osoby. Nigdy nie czułam, że sama jestem dla siebie ważna. Nie lubiłam siebie. Nie przyszło mi na myśl, że ja mogę siebie lubić bez spełniania żadnych warunków. Ktoś inny musiał mnie lubić. Potrzebowałam być ważna dla kogoś by czuć sens życia.

Przeżyłam szok kiedy to zaczęło się zmieniać. Nieraz musiałam przesiedzieć kilka godzin na lotnisku, w samotności. Nawet nie zauważałam kiedy ten czas mijał. I dziwiłam się, że jest mi tak dobrze z samą sobą, że się nie nudzę zanurzona w moich własnych myślach.

Albo kiedy siedziałam na zielonej trawce nad Wisłą i ni stąd ni zowąd zaczęło zachodzić słońce. Kiedy ten czas minął? Mój aparat był zepsuty. Nie mogłam robić zdjęć. Musiałam łapać chwile dla siebie. O jakie to było cudowne!

Nie lubimy siebie. Potrzebujemy komplementów ze strony innych. Przeglądamy się w oczach obcych ludzi a nie własnych.

Szukamy związków, które nas podbudują, dadzą nam sens istnienia. Mamy potrzebę by komuś służyć, by stać się dla tego kogoś niezastąpionymi. Mimo, że potrafimy same na siebie zarobić to emocjonalnie jesteśmy zależne od opinii innych.

Jeśli kreatorzy mody wymyślą jakiś nowy trend to chcemy się dopasować, nieważne jakim kosztem. Chude jest modne to nie jemy. Okrągła pupa jest modna to przeszczepiamy sobie tłuszcz. Partner mówi, że fajnie gdybyś miała jędrną pupę zabierasz się do pracy. Zawsze szukamy walidacji i chcemy się dopasować by nas lubiano.

Boimy się, że jeśli poprosimy o coś dla siebie albo nie daj boziu zaakceptujemy siebie niedoskonałymi to zostaniemy same. A los płata nam figla. Bo dopiero wtedy, kiedy same stajemy się dla siebie najlepszymi przyjaciółmi świat się do nas uśmiecha.

Jeśli sama nie będziesz lubić siebie, nikt nie da ci miłości której potrzebujesz. Przyjaźń z sobą jest bardzo ważna.

Mam na imię Małgosia, jestem psychodietetykiem i promotorką nauki jedzenia opartego o intuicję, uważność i kompetencje żywieniowe. 

Konsultacje