Dlaczego nastolatki nie powinny się odchudzać
Dorośli, którzy zostali zmuszeni przez rodziców do diety w okresie dojrzewania, mogą mieć większe ryzyko otyłości i zaburzeń odżywiania jako dorośli niż osoby, które nie były zmuszane do schudnięcia jako nastolatkowie
– czytamy w podsumowaniu badania na 556 nastolatkach.
Wbrew powszechnej opinii, mówiącej że grube dziecko wyrasta na grubego dorosłego – to odchudzany młody człowiek ma większe szanse na problemy z wagą w przyszłości.
Amerykańska Akademia Pediatryczna w swoich najnowszych wytycznych mówi, że aby zatrzymać epidemię otyłości i zaburzeń odżywiania wśród młodzieży należy przestać skupiać się na wadze i odchudzaniu. Zmiany muszą się zacząć od lekarzy i rodziców. Nowe wytyczne prozdrowotne powinny być stosowane w takiej samej mierze u szczupłych jak i grubszych nastolatków.
Autor nowych wytycznych dr Neville Golden ze Uniwersytetu Stanford mówi, że powstały one między innymi z powodu rosnącego niepokoju o nastolatków. Mamy wielki problem. Młodzi ludzie podejmują się bardzo szkodliwych metod na zrzucenie wagi. Tabletki, głodówki, nadmierne ćwiczenia, restrykcyjne diety. Wpadają w zaburzenia odżywiania ale jeśli nie są ekstremalnie szczupłe lekarze ich nie diagnozują.
Zalecenia względem odchudzania nastolatków
Zalecenia obejmują pięć strategii opartych na dowodach naukowych: trzy to rzeczy, których należy unikać, a dwa to zachowania, które należy promować.
– ani rodzice, ani lekarze nie powinni zachęcać do odchudzania się,
– rodzice powinni unikać komentowania masy ciała – własnego lub własnego
– rodzice nigdy nie powinni dokuczać nastolatkom ze względu na ich wagę.
Krótko mówiąc, zawstydzanie i zachęcanie nastolatków do liczenia kalorii są złe.
Zamiast tego rodziny powinny:
– regularnie spożywać wspólnie posiłki,
– zachęcać do przestrzegania zbilansowanej diety i ćwiczeń fizycznych, a nie do odchudzania, aby pomóc swoim dzieciom rozwijać zdrowy obraz ciała.
Dr Golden zauważył, że niezadowolenie z ciała jest znanym czynnikiem ryzyka zarówno zaburzeń odżywiania, jak i otyłości, i powiedział, że „matki, które komentują swoje ciała i swoją wagę, mogą przypadkowo zachęcić swoje dzieci do niezadowolenia z ciała, co widzimy u połowy nastoletnich dziewcząt i jednej czwartej chłopców.”Jednak nastolatki, które są stosunkowo zadowolone ze swojego ciała, informują, że ich rodzice i przyjaciele przestrzegają zdrowego stylu życia ze względu na kondycję i zdrowie, a nie dla utraty wagi.
Okres nastoletni to czas wzrostu i dojrzewania, wiele dzieci przybiera na wadze w ramach tego procesu. Dziewczynki często zaczynają się zaokrąglać i przechodzą przez okres dojrzewania, co może wydawać się powodem do niepokoju, ale to normalny proces. Nastolatki będą mieć większy apetyt i przybiorą na wadze. Manipulowanie tym etapem może mieć katastrofalne konsekwencje w przyszłości.
Odchudzanie uczy młodych ludzi by nie ufali swoim ciałom. Sam akt stosowania ustalonej diety jest sprzeczny z naszą wewnętrzną mądrością, instynktem. Młodzi ludzie muszą się nauczyć jak jeść, nie jak się odchudzać. Wiem, że to jest przeciwne wszystkiemu czego się nas uczyło. Ale zachęcając młodzież do odchudzania musimy sobie zadać jedno pytanie. Czy to naprawdę na ich zdrowiu nam zależy czy chodzi głównie o wygląd. Bo promocja zdrowia jest bardzo złożonym tematem i namawianie do walki ze swoim ciałem, nielubienia i nieakceptowania go nie jest jej elementem.
Źródła:
Stanford University Medical Center
Pediatrics Journal
Zostaw komentarz